Вертикални градини: устойчивите зелени площи на бъдещето

Вертикални градини: устойчивите зелени площи на бъдещето

Поради нарастващата урбанизация през последните години липсата на зелени площи в близост до жилищата се превръща в сериозен проблем. Все повече хора решават да търсят реализация в големите градове, като това често е за сметка на парковете и градините. Добрата новина е, че немалка част от съвременните архитекти са наясно с това и стремят да открият решения, по които да отговорят на нуждите на жителите на по-гъсто населените места. Едно от тях са вертикалните градини, които бавно, но сигурно навлизат в модерното строителство. Освен за тях в тази статия ще поговорим и за други начини, по които зеленината бива интегрирана в жилищните пространства днес, както и какви ползи може да донесе това. 

История на вертикалното озеленяване 

Вертикалното озеленяване има дълга история, датираща още от древните цивилизации. Пример за това са висящите градини на Вавилон, смятани за едно от Седемте чудеса на античния свят. Те представлявали сложна система от растения, подредени така, че да създават илюзия за извисяващи се зелени тераси. 

Днес подобно вертикално озеленяване може да бъде наблюдавано в редица големи градове. Такова може да бъде открито в Милано, където сградата Bosco Verticale впечатлява със своето невероятно съчетание между модерна архитектура и природа. Планът зад въпросната постройка е изпълнен не само от естетическа гледна точка, но и заради грижата, от която околната среда се нуждае все повече. Това вдъхновява и редица архитекти по света да вкарат вертикалното озеленяване в своите проекти, за да допринесат и за визуалната красота, и за устойчивото развитие на градовете. 

Други примери за озеленяване в жилищните пространства

Вертикалните градини все още не са толкова навлезли в съвременното строителство. Разбира се, това не означава, че модерната архитектура не прави стъпки към подобряване на условията за живот в големите населени места. За да подкрепим твърдението си, предстои да обърнем внимание на други примери за озеленяване в модерните жилищни сгради. 

Покривно озеленяване

Както се подразбира от името, покривното озеленяване представлява зелено пространство върху покрива на постройка. То може да включва тревни покрития и различни растения, а в някои случаи дори специално изградени системи за отводняване и напояване, които да се грижат за свежия вид на кътчето. 

Обикновено тези покриви служат за отдих, но често биват използвани и като офиси на открито. Това позволява на хората, които живеят в сградата, да изпълняват дейността си от красиво и приветливо място, без дори да им се налага да се отдалечават от дома си. 

Зелени стени

Зелените стени, познати още като живи стени, са друг добър пример за интеграция на природата в градска среда. Те имат най-вече декоративна роля и могат изцяло да променят визията на сградата. 

Живите стени могат да бъдат инсталирани както на нови, така и на по-стари постройки. Те често се изграждат от различни увивни растения и се поставят върху специално проектирани структури или мрежи. Към тях също могат да бъдат включени системи за напояване, които да се грижат за растенията. 

Общи зелени площи

Голяма част от съвременните жилищни проекти от отворен и затворен тип имат общи зелени площи, където да се отдадете на почивка и приятни занимания със семейство и приятели. Ние, от BLD, държим жилищата, които предлагаме, да разполагат с детски площадки, велоалеи и места за отдих. Освен че насърчават социализацията, те ви предоставят възможност да прекарате време на открито и да се насладите на зеленината, която ви очаква на метри от прага на дома ви.

Предимства на зелените пространства в жилищните проекти от отворен и затворен тип

След като ви запознахме с някои от методите за озеленяване в съвременното строителство, е време да обърнем внимание на предимствата, които то може да ви донесе. В следващите редове ще поговорим за основните преимущества на зелените пространства в жилищните проекти от отворен и затворен тип. 

По-добро качество на въздуха

Зелените пространства играят ключова роля в подобряването на качеството на въздуха. Това важи с особена сила за жилищните райони, които се намират в близост до натоварени пътища. 

Когато в жилищните проекти има озеленяване, растенията поглъщат голямо количество от въглеродния диоксид и отделят кислород. Това превръща зелените площи в естествени филтри, които имат положителен ефект върху нивото на замърсявания във въздуха и спомагат за създаването на чиста и приятна среда за живот. 

Намаляване на шума

Зелените пространства служат и за намаляване на нивата на шум. Когато около сградата има дървета и храсти, те могат да уловят звуковите вълни, с което да осигурят комфорт на обитателите ѝ. Особено полезни в това отношение са зелените стени, за които говорихме по-рано. Те могат да бъдат използвани за постройки, разположени непосредствено до шумни места, към които спадат строителните обекти, индустриалните зони, булевардите и т.н.

Понижаване на стреса

Зелените площи в жилищните проекти от отворен и затворен тип могат да окажат благоприятен ефект върху психичното ви здраве. Както вероятно знаете, времето, прекарано сред природата, може да намали нивата на стрес в тялото и да ви помогне да се отпуснете след натоварен ден. Много от жилищните райони разполагат с дворове и градинки, които да ви позволяват да се откъснете от мислите си за момент и да се насладите на няколко минути тишина.

Как ще повлияе интеграцията на озеленяване в строителството върху качеството на живот в бъдеще  

По всичко изглежда, че изграждането на зелени пространства ще се превърне в неразделна част от планирането на жилищни проекти от отворен и затворен тип. Това ще бъде от полза за създаването на устойчиви и адаптивни градове, които иначе не биха били подготвени да се справят с наплива от хора, които търсят реализация в по-големите населени места. 

Ние, от BLD, работим с мисъл за бъдещето. Именно затова интегрираме зеленината във всеки от проектите ни. По този начин знаем, че осигуряваме на нашите клиенти възможност да живеят на спокойно и хармонично място, което съчетава удобствата на съвременното строителство с ползите от близостта до природата. 

Заключение

Зелените площи се превръщат във все по-важна част от съвременното строителство и изграждането на устойчиви градове. Те не само могат да подобрят естетическата привлекателност на населените места, но и да създадат здравословни условия за живот. 

В случай че искате да се сдобиете с функционално жилище, което не само да отговаря на последните тенденции в съвременната архитектура, но и да ви осигури усещане за връзка с природата, не се колебайте да се свържете с нас. Ние, от BLD, сме готови да ви предложим имот, който да покрие очакванията ви!