Свободни пространства – Градски павилиони
Преди броени дни стартира 16-тото издание на Архитектурно Биенале Венеция. В него взимат участие 65 държави, над 100 индивидуални проекта и множество други съпътстващи събития и изложби.
За тазгодишното издание, кураторите формулират понятието FREESPACE. Концепцията FREESPACE съчетава идеите за достъпност, щедрост, човечност, демократичност. FREESPACE сe фокусира върху качество на средата на обитаване, която създава, върху неговите взаимовръзки с природата, с историята, с културната идентичност на обществото.
Ако сте пропуснали темата ни за FREESPACE,както и обзорен поглед на Биеналето, можете да прочетете повече в статията Свободни пространства.
Представените проекти, концепции и пространствени инсталации са разнообразни и представят различен подход и интерпретация на зададената тема.
Едни от най – интересните представени проекти са тези, които разработват модерни или футуристични концепции за дизайн на обществените пространства и градско обзавеждане
Открояваща тенденция в съвременния градския дизайн и архитектурата на обществените пространства са така наречените „градски павилиони“ или в буквален превод „градски подслони“.
Постройка осигуряваща сянка и възможност за свободно използване – място, на което да поемеш глътка въздух, съзерцавайки заобикалящия пейзаж. |
Градските павилиони (urban shelters) са обособени, покрити или открити, свободно достъпни пространства за отдих, срещи, работа.
Това са приятни, свободни пространства за различни общи дейности пръснати в градската среда и съпътстващи градското ежедневие, демократични и достъпни пространства с много възможности за употреба.
Тези микро архитектурни елементи осигуряват подслон, сянка или места за сядане и са пряко свързани с модерния градски живот.
Тяхната функция е често смесена, като например, осигуряване на свободен достъп до интернет, места за презареждане на мобилни устройства, места за бързо хапване или пращане на мейл, места за почивка , място за оставяне на велосипед и др.
Това са места на колективно градско съжителство, които представляват малки инфраструктурни съоръжения, свързващи градската тъкан и подпомагащи социално и културно интегриране на отделни групи в обществото.
Понякога изключително семпли, а друг път сложни и високотехнологични, поради техния малък мащаб, градските павилиони са много удачни за прилагане на експериментални конструктивни и пространствени решения, както и за живописен и иновативен дизайн.
Градските павилиони са пряко отражение на нуждите на градския живот и на качество на средата на обитаемата среда.
Колективно пространство за отдих и отглеждане на билки, зеленчуци и цветя / Павилион Дания |
Интерактивна пейка контакти за зареждане на мобилни устройства Edison Mobile |
Пейка за отдих, събиране на групи, провеждане на срещи / Павилион Италия |
Оформяне на входно пространствопосредством опъната параметрична винилова конструкция, като място което заинтригува и кани посетителите да влязат, място за непринудени срещи на ползватели и минаващи. / Павилион Дания / |
Детайл 3Д принтирана дантела от параметричен павилион / Павилион Хърватия |
Изплетената от пръти и въжета конструкция,предлага подслон, места за сядане и почивка, снабдени с отворена wi-fi мрежа, както и изключително приятна шарена сянка .Тази бамбукова „пещера“ е малък оазис – място, в което да „презаредиш“, да поемеш глътка въздух и да се полюбуваш на заобикалящия пейзаж./ Павилион VTN Architects / |
Детайл от цялостна концепция за градски дизайн на публични пространства във парижко предградие, включваща спирка на метро, пазар и градско обзавеждане. Градски навес за различни свободно достъпни обществени дейности ще бъде изтъкан с влакна, деликатни и същевременно устойчиви на време и климат./ Павилион МиралесТаглиабю / |
Текст и снимки : Гергана Тилева