Във въздуха се носи аромата на току що разсечена диня и витае усещането за безгрижие. Тиха музика се преплита с жужащия звук на щурците и унася като приспивна песен. Жежка топлина се разстила и забавя ритъма на движение на всичко наоколо.
Ако четете това след лятната си почивка, притиснати в метрото или на бюрото в офиса, вероятно си мислите колко много време остава до следващата ваканция, за да се превърне тази картина отново в реалност. Но дори и да не пътувате за дългите уикенди през септември, с малко по-добра организация може да си осигурите “презараждане на батериите” в края на седмицата или дори само за няколко часа след работа. Идеята за “забавяне на ритъма” и балансиране между модерен и природосъобразен начин на живот дори и когато сме в града, намира все повече привърженици, привлечени от надеждата за по-пълноценно ежедневие.
Според едно скорошно проучване, проведено от Медицинския университет в Ексетер, Великобритания* - хората, които прекарват поне два часа от седмицата сред природата са по-здрави и щастливи. Проучванетое проведено сред хора от различни възрасти, пол, професии, социален статус и здравословно състояние, които обаче единодушно показали, че тези от тях, отделящи част от времето си за разходка в парка или някаква друга дейност сред природата, имат по-добри здравословни показатели и като цяло се чувстват по-щастливи от живота.
У нас тази тенденция също бавно, но сигурно, също набира скорост и не са малко тези, които разбират, че баланса между модерния технологичен свят и този на “естествения ни хабитат” - природата, е основен показател за по-пълноценния ни живот. Появата на жилищни квартали като Slow Life District в Софияе новаторска идея в тази посока, която печели все повече привърженици.
Хармонията между заобикалящата ни среда, душевния мир и природата са в основата на философията Slow Life. А едно от свързващите звена между тези точки е храната. Добрата храна, особено консумирана сред природата, е източник на приятни емоции и повишено настроение. Неслучайно пикниците се зараждат и стават популярни в една от златните епохи за Великобритания - Викторианската. Самата дума е от френски произход и за първи път се среща в книга от 17-ти век. С термина “pique-nique” се описва обяд на хора в ресторант, където те сами си носят виното. Постепенно пикниците стават популярни в цяла Европа, а след това и света.
Събрахме за вас няколко идеи за места във и около София, където може да се полюбувате на красивата природа, заредите с позитивна енергия и да се насладите на вкусна храна.
Комплекс “Камбаните”
На около километър от кв. “Младост” в полето на село Бистрица е разположен един от монументите, с който много от родените през 80-те свързват своето детсво. Детската асамблея “Знаме на мира” е едно от най-забележителните събития, провеждани в страната през този период и един от малкото форуми, които свързват разделения от Желязната завеса свят. Символ на асамблеята е издигнатият през 1979 година комплекс Камбаните, включващ забележителен 37 метров паметник, около който са разположени по-малки бетонни колони със закачени на тях камбани, дарявани от участниците от различни страни. При първоначалното откриване броят на камбаните е 68, сега наброява 100. Последната асамблея е проведена през 1989 година, но паметникът оцелява през бурните години на демокрацията и остава забележителен символ на една противоречива епоха.
“Камбаните” са заобиколени от малка горичка и няколко сгушени полянки. Самото място не е особено популярно за посещения, което го прави идеален пристан за един мързелив съботен следобед. Тесте карти, табла или дори “Не се сърди човече” ще са идеално допълнение към хапването и пийването и ще се почувствате почти като през 80-те.
Какво да сложите в кошницата: напълно в духа на отминалите времена предлагаме бурканче лютеница, парче краве сирене, прясно изпечен хляб, домати, краставици, масло, мед, шпек салам, нарязан кашкавал. За пиене - бира, айран, лимонада.
Поляна “Офелиите”
Едно от най-популярните и обичани за посещения места в парк Витоша е местността Офелиите, разположена на 1520 м надморска височина в Селимишкия дял на планината. Местността в горната си част е ски писта, а в най-ниската се нарича Яворова поляна и има поставен бюст на поета Пейо Яворов, както и малка сцена. Изградени са също беседки и пейки, които осигуряват удобство за посетителите. В края на пролетта и началото на лятото там е изключително красиво, заради многобройните цъфтящи цветя и билки, от където вероятно произхожда и романтичното име на местността.
Мястото е добре поддържано и любимо за посещение на много софиянци. Ако решите да отиде на пикник там, вземете си топка и федербал, и в края на деня може да си тръгнете с нови приятели.
Какво да сложите в кошницата: веселото и шумно място предполага зареждане с доволно количество сандвичи, поне една баница, домашно изпечен кекс и една диня. За пиене - студена планинска вода и бира.
Панчаревското езеро
Ако нямате възможност да отсткочите пак до морето, съвсем на означава, че трябва да се лишите от удоволствието да се разхлаждате във водата и да се сдобиете с още загар. Панчаревското езеро е чудесен еквивалент за съботно-неделно бягство, а защо не и през седмицата, ако времето ви го позволява.
Само на 12 км от София, в посока Боровец и Самоков, това е най-близкият голям воден басейн до столицата. Езерото всъщност е язовир, създаден в края на Панчаревския пролом на река Искър, между склоновете на Лозен планина. Направен първоначално за промишлени цели, Панчаревският язовир постепенно се превръща в място за отдих и спортуване, като днес там има изградени спортни бази, където бъдещи професионални гребци и плувци тренират. Намиращите се в близост минерални бани са също атрактивна опция за хората, търсещи отмора.
Красотата на ландшафта около езерото е забележителна през всеки един сезон от годината, като за това допринасят и полегатите склонове на Лозен планина, между които е сгушено езерото. Има и километрова плажна ивица, на която всеки любител на слънцето може да се сдобие с така желания слънчев тен.
Места за пикник около Панчаревското езеро има много. Дали ще изберете закътана поляна за романтична среща или с голяма компания ще поиграете плажен волейбол и ще покарате водно колело - зависи от вас и настроението ви. Едно е сигурно, красотата на този дивен природен кът няма да ви остави равнодушни и със сигурност след времето прекарано там, ще се почувствате освежени и ободрени.
Какво да сложите в кошницата: вдъхновени от романтиката на езерото ви предлагаме “френска” селекция за менюто: сирена камембер, бри и рокфор, франзели и кроасани, сушени смокини и кайсии, грозде, бадемови и орехови ядки, рохко сварени яйца. За пиене: изстудено бяло вино, червено вино мерло или шира, минерална вода.
Градската градина пред Народния театър
Най-старият парк на София - градската градина е създадена още преди Освобождението и макар сега да е далеч от размерите на който и да е от големите си събратя - Южен, Западен или Северен парк, тя и досега си остава любимо място за срещи на поколенията и почти по всяко време на денонощието може да се види някой седнал на една от многобройните пейки.
Градската градина е в самото сърце на София и няма да ви осигури същата тишина и спокойствие, като околностите на Панчаревското езеро например, но пък е идеална за отмора на сянка и наблюдаване на живота наоколо. Фонтаните в центъра пред Народния театър създават допълнително усещане за прохлада и добро настроение. Градината е идеална за следобеден пикник през седмицата - един малък бунт срещу порядките на работното ежедневие. Може да го направите и привечер през лятото, съчетавайки го с постановка от летния фестивал “Театър пред Театъра”.
Какво да сложите в кошницата: градската среда, в която е разположена градината, позволява да си напазарувате от някоя близка пекарна, а ако все пак държите на домашното предлагаме ви американски палачинки с мед или кленов сироп, сандвичи с пилешко или пуешко филе, ябълки или друг сезонен плод според вкуса. За пиене: чай в термос или горещо кафе от някое от заведенията в близост.
Дендрариума, парк Витоша
Едно от най-подходящите места за отдих с деца (или без) е прекрасният Дендрариум на Витоша. За почитателите на фентъзи жанра, това място със сигурност ще нашепне вълшебство и провокира фантазията. Разположен на площ от 1 400 дка, вдясно от пътя за квартал Бояна, Дендрариумът е всъщност голяма ботаническа градина. Започната е през 1962 година и към момента в нея са включени 145 вида дървета и храсти, както традиционни за нашите географски ширини, така и внесени от други места. Името, съвсем подходящо, идва от древногръцката дума за дърво “δενδρον” (дендрон). През 2001 година е направена пътека за незрящи, а през 2004 -та, между някои от дърветата е спусната въжена градина, наречена “Парк на предизвикателството”, атрактивен начин за деца и възрастни да проверят своята издръжливост и смелост.
Дендрариума е прекрасен зелен оазис, чудесно място за отмора на чист планински въздух. Лесно достъпно е с автомобил и пеша. През уикенда е доста популярно, особено през летните месеци, но глъчката на смеещи се и щастливи деца е приятна промяна спрямо шума на автомобили и нервни колеги.
Какво да сложите в кошницата: на места като Дендрариума апетитът се отваря и затова предлагаме да напълните кошницата с обилна и питателна храна, като например джобове от пита-бред с маруля, изцедено кисело мляко, варени и нарязани яйца, шунка или прошуто; шишчета от моцарела или друго предпочитано сирене, плодове и маслини, шишчета с филе елена чушки, краставици и маслини, домашно приготвени кюфтенца, картофена салата. За пиене: домашно приготвен пресен сок от портокал или моркови с ябълка, вода, бира.
Казват, че тайната на щастливия живот е в умението да се радваме на малките неща. Със сигурност, един пикник с близки на сърцето хора, ще разбие нервното ежедневие и допринесе за по-ведри и усмихнати лица.
*Проучването е публикувано на 13/06/2019 в Scientific Reports.
Автор: Надя Кафкова
Надя Кафкова е журналист на свободна практика. Разделя времето си между България, Кипър и други пътувания, убедена, че единствено опознавайки различните култури, можем да разберем различията си. Цени малките радости в живота и вниманието към детайла.