Регулации при строеж на жилищни комплекси: Какво трябва да знаем

Регулации при строеж на жилищни комплекси: Какво трябва да знаем

Строежът на жилищен комплекс е процес, който отнема дълго време и включва изпълнението на някои задължителни стъпки, сред които планиране, проектиране, изпълнение и финализиране. За да бъде осигурена максимална безопасност на хората, които ще закупят своя бъдещ дом в затвореното жилищно пространство, всеки от етапите на строителство бива подложен на регулации. Благодарение на тях тези, които желаят да инвестират средства в покупката на ново жилище, могат да бъдат спокойни, че сградата, в която ще живеят, е построена в съответствие с наредбите за сигурност и качество. В случай че ви предстои да направите тази важна крачка и се интересувате от това при какви условия една фирма получава право на строеж, прочетете статията. В нея ще обърнем внимание на регулациите и законовите изисквания, които трябва да бъдат спазени по време на всяка стъпка от строителството на жилищен комплекс. 

Защо регулациите са важна част от строителния процес

Регулациите са съществена част от строежа на жилищен комплекс, тъй като контролират качеството на извършената работа, която от своя страна има пряк ефект върху устойчивостта и безопасността на проекта. Те изискват да бъдат спазвани различни стандарти, свързани с използваните материали, пожарната защита, сеизмичната устойчивост и енергийната ефективност. По този начин се гарантира не само сигурност за живущите, но и по-ниски разходи и по-малко вредно влияние върху околната среда - неща, които са приоритет за BLD. За нас е от особена важност сградите, които издигаме, да са максимално надеждни. Именно затова екипът ни спазва всички изисквания, свързвани със сигурността и качеството на нашите проекти. 

Кои са регулаторните органи в България

Всяка държава има органи, чиято дейност е свързана с прилагането на регулации и контрол над строителството. В България с това се занимават Министерството на регионалното развитие и благоустройство, Дирекцията за национален строителен контрол, известна още като ДНСК, както и общинските структури на местно ниво. Основните документи, по които те се водят, са Законът за устройството на територията, както и Наредба No. 7, която е свързана с правилата и нормите за устройство на териториите и отделните зони. 

Етапи на строеж на жилищен комплекс 

За да се стигне до издигането на жилищен комплекс, е необходимо да се мине през някои задължителни стъпки, всяка от които трябва да бъде одобрена от регулаторните органи в нашата държава. В следващите редове ще обърнем внимание именно на основните етапи на строеж на подобен проект.

Инвестиционен проект

Началото на строителството винаги се дава от инвестиционния проект. Той представлява документ, в който подробно са описани плановете, чертежите, необходимите технологии, материалите и калкулациите за съответната сграда. 

Когато инвестиционният проект е подготвен, той бива предаден в общината. Там главният архитект на града или областта го разглежда. В случай че проектът бъде одобрен, той се подава към общинска или областна администрация, където бива подпечатан. 

Важно е да уточним, че е нужно фирмата изпълнител да започне работа по строежа не по-късно от година след одобрението на инвестиционния проект. Ако се забави, е необходимо документът да мине повторно одобрение, което може значително да забави процеса на строителство. 

Разрешително за строеж 

Получаването на разрешително за строеж е следващият етап от издигането на затворен комплекс. Разрешителното е документ, който може да бъде издаден както от общински, така и от държавни органи. То може да бъде дадено едновременно с одобрения инвестиционен проект и документацията около него. Друг вариант строителят да получи разрешително за строеж е да изпрати молба до общината на съответното населено място, в което иска да осъществи проекта си. Там неговото заявление ще бъде прегледано от главния архитект и може да бъде прието в рамките на няколко работни дни. 

Стартиране на проекта 

Когато фирмата изпълнител е получила одобрение на инвестиционния проект и вече разполага с разрешително за строеж, тя може да започне със същинската работа. Разбира се, началото се поставя с откриване на работна площадка. За да може да бъде използвано мястото, на което е предвидено да бъде издигнат жилищен комплекс, е необходимо теренът да бъде изряден и напълно подготвен. Когато тази задача е изпълнена, следва да бъде организиран екипът от хора, който ще работи по проекта. Задължение на строителя е да се увери, че всеки от работниците му е запознат с наредбите за строителство и безопасност и разполага с нужните обезопасителни средства. Следващата стъпка е разполагането на инфраструктурата, с която да бъде даден старт на дейността по строежа. 

Издаване на актове 

Когато работата по проекта вече тече, е необходимо да бъдат издадени актове от строителните надзорни органи. Те дават сигурност, че строежът следва предварително уговорените етапи, а фирмата изпълнител спазва стриктно изискванията на закона. 

Първият акт е акт 14. Той се издава, когато дейността по грубото строителство на жилищния комплекс е приключена и той вече е достигнал описаната в документацията височина. 

След като бъдат изпълнени и последните строителни и инсталационни работи по проекта, е възможно да бъде издаден акт 15. Когато това се случи, строителят трябва да предаде строежа и цялата документация, свързана с него, на възложителя или инвеститора.

Когато и тази стъпка е изпълнена, е време проектът да премине техническо приемане. Ако то бъде успешно и се получи потвърждение, че всички изисквания са спазени, може да бъде издаден акт 16. Той уверява, че жилищният комплекс е готов да бъде вкаран в експлоатация.

Щом проектът разполага с акт 16 и всички нужни документи, той може да бъде използван по предназначение. За целта се издава удостоверение, което дава право на купувачите или наемателите да се нанесат в своя имот. 

Заключение

Както разбрахте от статията, строежът на жилищен комплекс е сложна и отговорна задача, която изисква търпение, прецизност и внимание. Естествено, всичко това е напълно оправдано, тъй като е от изключителна важност да бъде осигурена максимална безопасност на тези, които желаят да инвестират средства в покупката на имущество. Надяваме се, че статията ни ви е била полезна и вече сте по-добре запознати с регулациите, които органите в България налагат.

Ако в момента сте в търсене на жилище, което се намира в сграда, за чийто строеж са спазени всички изисквания и наредби, може да се обърнете към нас. Ние, от BLD, работим с мисъл и предлагаме надеждни имоти, в които можете да се чувствате сигурни и спокойни. Потърсете ни още сега, за да ви съдействаме да откриете вашия мечтан дом!